مایع سخت کاری کوئنچ

مایع سخت کاری کوئنچ وترابا توجه به حساسیت های محیط کوئنچ و محدویتهای محیط های متداول کوئنچ نظیر آب و روغن که به طور کامل در مطلب انواع محیط های کوئنچ بدان پرداخته شده است، متخصصین بخش شیمی و متالورژی گروه وترا با همکاری، همت و تلاش مضاعف و با تکیه بر ظرفیت داخلی کشور و نهادهای صنعتی حوزه ی عملیات حرارتی از سال 1383 موفق به تولید و بومی سازی محلوهای کوئنچ پلیمری یا مایع سخت کاری پایه آبی شدند. کوئنچینگ 

در حال حاضر با توجه به نیاز صنعت، تولید گریدهای مختلف این محلولها یکی از اصلی ترین فعالیتهای این گروه دانش بنیان می باشد. کوئنچینگ کویینچ 

این محلولها تا به امروز نیاز بسیاری از صنعتگران عملیات حرارتی را در خصوص دستیابی به خواص مطلوب متالورژیکی در کنار آورده هایی دیگر نظیر مباحث اقتصادی، ایمن و پاک بودن محیط زیست، براورده نموده اند.

همراهان

هم اکنون نزدیک به 60 شرکت فعال داخلی از مشتریان این مجموعه بوده و از مزایای گریدهای مختلف محصولات تولیدی وترا بهره برده اند بطوریکه سالانه نزدیک به 20000 تن انواع فولاد با شکلها و احجام مختلف در کشور و به روشهای مختلف نظیر القایی، غوطه وری، سیل کوئنچ، مداوم و … در محلوهای تولید شده ی این مجموعه کوئنچ شده اند که نتایج بدست آمده، ما را بر تداوم خدمات رسانی به ایشان امیدوارتر می نماید.

نحوه استفاده

محلول کوئنچ یا مایع سخت کاری تولیدی به صورت مایع و ویسکوز می باشد که با پیشنهاد کارشناسان فنی و با توجه به نوع عملیات حرارتی و نیازهای واحد صنعتی مورد نظر، با درصد معینی آب در محل مشتری مخلوط و به طور کامل در آب حل می شوند.

نحوه تحویل

این محلولها به طور معمول در بشکه تحویل می شوند، البته در صورت نیاز مشتری و در حجمهای بزرگ قابل تحویل با تانکر نیز خواهد بود.

چرا از این محلولها استفاده نماییم؟

  • آتش سوزی یکی از اتفاقات ناگوار ممکنه در صنایع عملیات حرارتی و در حین عملیات کوئنچینگ در محیط های روغنی می باشد. با استفاده از محصولات تولیدی گروه وترا که محصولاتی غیر قابل احتراق می باشند، این دغدغه به طور کامل از بین رفته است، ضمن اینکه نیاز به  ایجاد سیستمهای اطفاء حریق و نگهداری آنها نیز متعاقبا حذف شده اند.
  • علاوه بر حذف خطر آتش سوزی، آلودگی های زیست محیطی نیز به شدت کاهش یافته و محیط کارگاه کاملا ایمن می گردد.
  • همانطور که در بالا در خصوص نحوه ی استفاده از این محصولات ذکر گردید بر خلاف محیط های کوئنچ آب و یا روغن که تغییر چندانی در ماهیت ندارند، تغییر غلظت دلخواه محلول در مخازن کوئنچ منجر به ایجاد تنوع در نرخ سرد کردن و رسیدن به خواصهای متالورژیکی خاص و مطلوب خواهد شد.

به عنوان مثال، فولادهایی که کوئنچ آنها در آب همواره با ریسک ترک و اعوجاج همراه بوده و از طرف دیگر در روغنهای عملیات حرارتی به سختی مطلوب نمی رسیده اند، هم اکنون با انتخاب محصولات این مجموعه، علاوه بر دستیابی به سختی مطلوب، ترک و اعوجاج در قطعات مذکور حذف گردیده که تا به امروز یکی از نیازهای رایج واحدهای عملیات حرارتی بوده است.

  • شایان ذکر است هزینه ی تمام شده و صرفه اقتصادی ایجاد شده از دیگر مزیتهای استفاده از این محصولات برای صنعتگران می باشد.

محلول کوئنچ پلیمری

لینکهای مرتبط:

  • به منظور توضیحات دیگر از اینجا دیدن فرمایید.
  • برای آشنایی با محیطهای کوئنچ از اینجا دیدن فرمایید.