جوشکاری تعمیری

نگهداری و تعمیرات تجهیزات صنعتی به روش جوشکاری نیازمند تخصص بالا و داشتن دانش فنی گسترده در خصوص خواص مواد، جوش پذیری متریالهای مختلف و همچنین شناخت کامل انواع ترکها، انواع شکست ها و درک کامل از شرایط سرویس دهی تجهیزات می باشند. هرچند که تعمیر تجهیزات به روش جوشکاری راهی اقتصادی برای جلوگیری از توقف خط تولید می باشد اما ریسک بسیار بالای عملیات جوشکاری و احتمال بالای ایجاد ترک و تابیدگی در قطعه، ریسک تعمیرات را بالا می برد.

گروه صنعتی وترا با داشتن دانش فنی و تجربه بالا در این زمینه و تدوین دستورالعمل صحیح، استفاده از متریال و مواد مناسب و با کیفیت، استفاده از پرسنل با صلاحیت و همچنین با در دست داشتن تجهیزات مناسب، این اطمینان را به کارفرمایان گرامی می دهد که روش جوشکاری به گونه­ ای طراحی، اجرا و نظارت شود که جوشکاری­های حساس با کمترین ریسک و بیشترین کارایی انجام شود.

دپارتمان جوشکاری تعمیری گروه صنعتی وترا، پروژه های تعمیری را در سه قالب انجام می دهد:

  • جوشکاری پوششی به منظور ایجاد لایه­ ای مقاوم به سایش، خوردگی، فرسایش و … به کمک آلیاژهای پایه آهنی و غیرآهنی (پایه کبالت و نیکل، تنگستن، کاربید تنگستن و …) به منظور تعمیر قطعات و همچنین ایجاد لایه ای بر روی قطعات با خواص مطلوب که شامل عملیات لایه پوشانی جهت کاهش تاثیرات رقیق شدگی و کاهش احتمال ترک خوردگی مجدد، ترمیم قسمت های معیوب با الکترودهای مقاوم به ترک خوردگی و در نهایت اعملا پوشش نهایی جهت افزایش عمر سرویس دهی تجهیزات در مقابل شرایط محیطی گردد.

 

  • ترمیم ترک­های ناشی از جوشکاری، خستگی، ترک هیدروژنی، ترک خوردگی تنشی (SCC) و ترک های ناشی از شرایط سرویس دهی قطعات با استفاده از بروز ترین روشهای ترمیم جهت جلوکیری نمودن از اشاعه ترک در حین عملیات ترمیم و بالاتر بردن خواص مکانیکی و فیزیکی ناحیه ترمیمی نسبت به قطعه اصلی.

 

  • اصلاح و ترمیم مخازن تحت فشار، رآکتورها و … صنایع نفت و گاز، نیروگاهی، پالایشگاهی ساخته شده از مقاطع بی متال (ورق های کلد شده) بخصوص پوشش های تیتانیومی و آلومینیومی که بطور معمول بدلیل حساسیت به رقیق شدگی با فلز پایه و افزایش احتمال شکل گیری فازهای ترد بین فلزی امکان انجام تعمیرات با روشهای معمول جوشکاری ذوبی امکان پذیر نمی باشد.